Obvestilo medijem: Premiera lutkovne predstave Gora Imate težave s prikazom sporočila? Odprite sporočilo v brskalniku.

Sezona 2024/2025

Obvestilo medijem: Premiera lutkovne predstave Gora

Pred nami je še zadnja premiera v tej sezoni. V koprodukciji z italijanskim gledališčem Il Rossetti Stalno gledališče Furlanije Julijske krajine/Teatro Stabile del Friuli Venezia Giulia je nastala lutkovna predstava Gora. Prvič v našem gledališču režira italijanski režiser Giulio Settimo. Predstava je nastala s finančno pomočjo Evropske unije  v okviru programa InterregVI-A Italija-Slovenija 2021-2027.

Premiera lutkovne predstave Gora bo v četrtek, 12. junija 2025, ob 18. uri, na Velikem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana.

Tajda Lipicer, Giulio Settimo
GORA
Lutkovna predstava, 6+

Avtorja besedila Tajda Lipicer, Giulio Settimo
Režiser Giulio Settimo
Dramaturginja Tajda Lipicer
Avtor likovne podobe Enej Gala
Avtorica glasbe Enza de Rose
Lektorica Irena Androjna Mencinger
Oblikovalec luči Denise Medeotti
Lutkovni tehnolog Zoran Srdić
Prevod pesmi Aja Kobe

Igrata Aja Kobe in Martin Mlakar

V začetku je bila velika ravnina. Prostrana, tiha in brez sledi korakov. In nato – premik. Težek in počasen, kot dih kamna. Pojavili so se obrisi, koti in krivulje. Pobočja, hribovja, kotanje in doline. Kdo jih je ustvaril? Kdo je preoblikoval veliko ravnino? Ali so kdaj po teh krajih hodili velikani? 

Zgodba sega v čas po brezčasnem času, ko so velikani, vseh vrst, počasi in s premikanjem kamenja preoblikovali veliko ravnino. Zgodba, navdihnjena s staroverstvom (oziroma naravoverstvom), kot se je ohranilo v Posočju, govori o nenavadni velikanki Gori, ki je bila tako majhna, da je lahko slišala ptičje petje in zvok piščali. Zgodba, ki bi lahko bila resnična – a bi lahko bila tudi zgolj naključje –, pripoveduje o nastanku mesta, ki je nastalo ob vznožju majhne gore, gorice. Govori o tem, kako si razlagamo svet okrog sebe in vlogo narave v njem.

Likovna podoba Eneja Gala, ki je ustvaril maske in lutke za uprizoritev, se inspirira pri samih začetkih lutkarstva, ko so tako imenovane svečeniške lutke iz predantičnih časov utelešale božanstva in spremljale socialne ali verske rituale. Tako se bo uprizoritev poigravala z dimenzijami pri reprezentaciji mitoloških bitij in ljudi.

Predstavo režira Giulio Settimo, priznani italijanski lutkovni režiser, ki se s projektom Gora v Sloveniji predstavlja prvič. V soavtorstvu z dramaturginjo uprizoritve, Tajdo Lipicer, prek raziskave zgodovine mest Nova Gorica in Gorica stvarna dejstva uporablja za inspiracijo pri ustvarjanju fiktivnega ustanovitvenega mita nastanka mesta. Dejstva, uporabljena v besedilu, se bistveno napajajo iz knjige Iz nevidne strani neba Pavla Medveščka. 

Projekt financira Evropska unija v okviru programa GO! Sklad za male projekte 2025 Programa InterregVI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO / GECT GO.

Interreg Italia-Slovenija

Več informacij in fotografije iz predstave

Vljudno vas vabimo k ogledu predstave. Predstavnike medijev prosimo, da udeležbo potrdite z odgovorom na to sporočilo. Hvala.



Lep pozdrav.


Petra Škofic

Odnosi z javnostmi
Lutkovno gledališče Ljubljana
Tel. 01 548 4543, 041 691 102

 

  Facebook Vimeo Twitter Pinterest Instagram Tumblr  

Naše ustvarjanje podpirajo: ustanoviteljica javnega zavoda Mestna občina Ljubljana, sofinancer Ministrstvo za kulturo, pokrovitelja Telekom Slovenije in Zavarovalnica Triglav. Če ne želite več prejemati naših novic, sledite odjavi