Na glavno vsebino
Kraljestvo
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL

10 let Lutkovnega muzeja

22. 5. 2025

Z lutkotečno predstavo Sapramiška se bo v ponedeljek, 26. maja, natanko deset let po odprtju prvega Lutkovnega muzeja v Sloveniji, pričelo praznovanje 10. rojstnega dne Lutkovnega muzeja. Otroci si bodo lahko ogledali predstave Lutkovnega gledališča Ljubljana, Lutkovnega gledališča Maribor, Mini teatra, Teatra Papelito, Pripovednega gledališča gdč. Bazilike in Hiše otrok in umetnosti. Tokrat bodo lahko primerjali tudi dve uprizoritvi Žogice Marogice, ki sta nastali v ljubljanskem in mariborskem lutkovnem gledališču.

Praznujte z nami

26. 5. 2025, 17:00
SAPRAMIŠKA; LGL
Ljubljanski grad, Obrambni jarek
RAZPRODANO
 
26. 5. 2025, 18:00
ŽOGICA MAROGICA, LGM
RAZPRODANO
 
27. 5. 2025, 17:00
ŽABJI KRALJ, Mini teater
Ljubljanski grad, Grajsko gledališče
VEČ > TU
 
28. 5. 2025, 17:00
GLEJ, TIČKA! Teater Papelito
lutkovna predstava in ustvarjalna delavnica
Ljubljanski grad, Grajsko gledališče in Zmajev brlog
VEČ > TU
 
29. 5. 2025, 17:00
KAKO OBJETI JEŽA, Pripovedno gledališče gdč. Bazilike/Društvo lutkovnih ustvarjalcev in Hiša otrok in umetnosti
Ljubljanski grad, Grajsko gledališče
VEČ > TU
 
29. 5. 2025, 18:00
BREZPLAČNO STROKOVNO VODSTVO PO STALNI RAZSTAVI LUTKOVNEGA MUZEJA
ZASEDENO
 
31. 5. 2025, 18:00
ŽOGICA MAROGICA, LGL
RAZPRODANO

Vstopnice za predstave v Lutkovnem gledališču Ljubljana lahko kupite na spletu ali na naši blagajni, vstopnice za predstave na Ljubljanskem gradu pa na naši blagajni ali na spletni strani Ljubljanskega gradu. Vstopnica za dogodke ob obletnici muzeja vključuje ogled izbrane predstave in muzeja ter vožnjo z vzpenjačo. Ogled muzeja je možen kadarkoli do 31. oktobra 2025. 

Kako je nastal Lutkovni muzej?

Lutkovni muzej je nastal kot plod skupnih naporov dveh institucij: Ljubljanskega gradu in Lutkovnega gledališča Ljubljana ter ob finančni podpori Mestne občine Ljubljana, Ministrstva za kulturo in Evropskega sklada za regionalni razvoj. 

Odprtje Lutkovnega muzeja predstavlja pionirsko delo za slovensko lutkovno umetnost, saj lutkarstvo dotlej pri nas še ni doživelo strokovne obravnave. Poleg stalne razstave na Ljubljanskem gradu Podobe slovenske lutkovne umetnosti 1910-1990 muzej vzpostavlja celovito sistemsko skrb za področje slovenske lutkovne dediščine: slovensko lutkovno dediščino evidentira, dokumentira, zbira, hrani, ohranja, vrednoti in prezentira najširši javnosti skozi najrazličnejše projekte. Lutkovni muzej je v prvem desetletju pokazal in dokazal, da slovenski prostor potrebuje ustanovo, ki dodatno potrjuje pomembnost in izjemnost slovenske lutkovne umetnosti ter dediščine doma in v tujini.

V okviru Lutkovnega gledališča Ljubljana Lutkovni muzej hrani več kot 7000 kosov lutkovne dediščine (lutke in scenski elementi), nekatere najpomembnejše mejnike slovenske bogate lutkovne zgodovine pa predstavlja na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu.

Ob 10. obletnici Lutkovnega muzeja smo stalno razstavo oplemenitili z novimi vsebinami. Ponosni smo, da lahko prvič širši javnosti predstavimo mojstrovine dveh velikih lutkovnih umetnic, ki sta v 50. letih 20. stoletja postavili nova merila in utrdili umetniški nivo Lutkovnega gledališča Ljubljana ter slovenske lutkovne umetnosti nasploh: gre za kiparko Ajšo Pengov in slikarko, kiparko in lutkovno umetnico Maro Kralj. Obiskovalce bodo navdušile lutke morskih konjičkov iz predstave Zlata Ribica (1953; Ajša Pengov) in prizor treh godcev in Obutega mačka iz predstave Obuti maček (1953; Mara Kralj). Trije muzikanti predstavljajo izjemno galerijo karikiranih človeških figur, ki jih je ustvarjalka Mara Kralj zasnovala po podobah realnih, tedaj prepoznavnih oseb, in ki še danes navdušujejo s svojo živostjo.

V zgornji etaži muzejski prostor razširjamo zlasti z interaktivnimi vsebinami – tudi sicer se Lutkovni muzej ponaša z veččutno zasnovo in je prejemnik posebne nagrade Evropske muzejske akademije za izjemnost in izvirnost predstavitve kulturne dediščine otrokom (2018). Obiskovalci se bodo prvič lahko seznanili z večkrat prezrtim aspektom uprizoritvenih umetnosti: pomembnostjo luči na odru – na mešalnem pultu bodo lahko sami z različnimi barvnimi svetlobami in jakostmi osvetlili velikega zmaja pod stropom Lutkovnega muzeja, ki ga lahko animiramo preko vzvodov.

Lutkovne stvaritve od 70. let 20. stoletja pa vse do danes bodo obiskovalci lahko prvič spoznavali preko velike interaktivne »stene na dotik« - v virtualnem prostoru bo tako na ogled več kot 100 kultnih uprizoritev, ki so krojile podobo slovenske lutkovne umetnosti vse do danes. »Zaslon« omogoča tudi redno posodabljanje in dodajanje novih vsebin – saj izjemne slovenske lutkovne zgodovine ni vedno manj, a vedno več.

V mediateki Lutkovnega muzeja pa bodo prvič na ogled tudi posnetki sodobnih lutkovnih uprizoritev, ki še vedno sestavljajo repertoarje slovenskih lutkovnih gledališč in skupin – te pogosto preizkušajo nova izrazna sredstva in premikajo meje sodobnega lutkarstva. S tem se Lutkovni muzej ne poklanja in zazira le v preteklost, temveč se pomembno pozicionira tudi v zgodbo sodobnega lutkarstva.

Foto: Arhiv LGL
Foto: Arhiv LGL
Foto: Arhiv LGL
Foto: Arhiv LGL
Tilen Sepič, arhiv Lutkovnega muzeja
Tilen Sepič, arhiv Lutkovnega muzeja
Tilen Sepič, arhiv Lutkovnega muzeja
Tilen Sepič, arhiv Lutkovnega muzeja