Na glavno vsebino
Kraljestvo
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL

GugalnicaPriredba marionetne predstave v režiji Edija Majarona iz leta 1978, trajanje 45 min

  3+
Ilustracija: Eva Jera Hanžek
V letu 2025 bomo na program uvrstili »lutkotečno« predstavo Gugalnica, ki je nastala konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Osnova zanjo je bilo znano besedilo Franeta Puntarja, ki ga je z likovno podobo hrvaškega mojstra Zlatka Boureka režiral legendarni lutkovni režiser Edi Majaron. Pod režijo posodobljene priredbe se podpisuje Brane Vižintin.

V programskem sklopu Lutkoteka oživljamo najstarejše lutkovne predstave, ki so še posebej navdušile občinstvo in zaznamovale gledališki spomin v LGL in širše. Med lutkotečne predstave uvrščamo osvežene in obnovljene stare uprizoritve, priredbe legendarnih predstav in nove interpretacije, ki jim je skupno spoštovanje avtorjev izvornih stvaritev. Nekatere na odru vztrajajo že desetletja, druge se vračajo v novi podobi in spremljajo odraščanje novih ljubiteljev lutkovne umetnosti in pomenijo dragocen del slovenske lutkovne preteklosti. 


Premiera: marec 2025, Veliki oder LGL


Edi Majaron je slovenski lutkovni režiser, rojen 1940 v Ljubljani. Specializacijo iz violončela je opravil na Akademiji za glasbo v Ljubljani, študijsko izpopolnjevanje pa je zaključil na Akademiji lepih umetnosti AMU v Pragi, kjer je hospitiral tudi na katedri za lutkarstvo. Ob glasbi se je ves čas posvečal tudi lutkam. Režiral je več kot 80 predstav v različnih profesionalnih lutkovnih gledališčih v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem, Poljskem, Belorusiji in Italiji. Režiral je besedila od Aristofana in Shakespeara do sodobnih pomembnih slovenskih avtorjev, predstave za odrasle in za otroke, mnoge so po strogi selekciji gostovale na številnih pomembnih mednarodnih festivalih. Posebnost Majaronovih predstav je, da zna kot profesionalni glasbenik vselej uravnotežiti glasbeno govorico z ritmom animacije, glasba pa postane del dramaturgije. Poleg nagrad za režijo in glasbo je prejemnik nagrade Prešernovega sklada in Klemenčičeve nagrade, od leta 2010 je tudi častni član Svetovne zveze lutkarjev UNIMA. Za svoje pedagoško delo je prejel naziv zaslužni profesor Univerze v Ljubljani.

Zlatko Bourek je bil slikar, kostumograf in scenograf. Bil je član Hrvaške akademije znanosti in umetnosti. Rodil se je 4. septembra 1929 v Slavonski Požegi. Leta 1955 je diplomiral na Akademiji za uporabno umetnost v Zagrebu in spada med ustanovitelje zagrebške šole risanega filma. Ukvarjal se je s karikaturo, ilustracijo in grafiko. V Sloveniji je sodeloval z Lutkovnim gledališčem Ljubljana kot režiser, avtor lutk, scene in likovne podobe, s Cankarjevim domom in s Freyer teatrom; scenografsko in kostumografsko je opremil predstave tudi v drugih slovenskih gledališčih. Leta 2013 je prejel Klemenčičevo nagrado, ki jo podeljuje slovenska UNIMA. Od leta 2016 je bil častni član Svetovne zveze lutkarjev UNIMA. Umrl je 11. maja 2018 v Zagrebu.

Brane Vižintin je lutkovni umetnik, igralec in animator Lutkovnega gledališča Ljubljana, dobitnik številnih mednarodnih in slovenskih nagrad, med drugim Župančičeve nagrade ter eden največjih mojstrov lutkovne animacije pri nas.

Avtor besedila: Frane Puntar
Avtor likovne podobe: Zlatko Bourek
Režiser originalne predstave in svetovalec režiserja priredbe: Edi Majaron
Režiser osvežene priredbe in soavtor priredbe besedila: Brane Vižintin
Dramaturginja in soavtorica priredbe besedila: Jera Ivanc
Lektorica: Irena Androjna Mencinger
Asistentka dramaturginje: Flores Oven
Nastopajo: Voranc Boh, Mia Skrbinac k.g., Polonca Kores, Martin Mlakar, Matevž Müller, Boštjan Sever k. g., Nika Manevski k. g.
Vsa zasedba
Kritike