Na glavno vsebino
Kraljestvo
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL

Vse predstave

Leta
 
Foto Jaka Varmuž
Tunel LGL
Trajanje 50 min
Karolína Kotrbová, Gašper Lovrec, Filip Mramor, Jernej Potočan, Domen Novak
Režija: Filip Mramor
Snovalno gledališče
Če bi se zgodovina zavrtela le za stopinjo drugače, bi se češki inženir Karel Žlábek zapisal vanjo kot eden največjih vizionarjev svojega časa. Poznali bi ga kot avtorja enega najbolj ambicioznih tehnoloških projektov v zgodovini, ki bi Čehom omogočil dostop do morja v štirih urah.
Kritike
Foto: Urška Boljkovac
Veliki oder LGL
Trajanje 50 min
Julia Donaldson, Axel Scheffler
Režiser: Jaka Ivanc
Lutkovna predstava
Bi se gnetli na tej metli? je še ena v dolgi vrsti uspešnic uigranega in izredno uspešnega tandema – škotske pisateljice Julie Donaldson, že skorajda stare (ali pač lepše – dobre –) znanke odra Lutkovnega gledališča Ljubljana, in njenega zvestega sodelavca, nemškega ilustratorja Axla Schefflerja, avtorjev znamenitega Zverjasca in Zverjaščka.
Kritike
Bobek in barčica
Veliki oder LGL
Trajanje 30 min
Anja Štefan
Režiser: Barbara Bulatović
Lutkovna predstava
Bobek in barčica je klasična pravljica Anje Štefan o dečku Bobku, ki živi ob jezeru. Povodi spušča svoje male barčice in sanjari,da je kapitan ... Ko najde pravi čoln, želi z njim odpluti po jezeru. Pogumno sede vanj, a takoj ko zapluje, so tu že miška, žabica, za njo zajček, lisica in medved. Jih ni za čolniček malo preveč? Kako se bo to končalo?
Kritike
Foto Mankica Kranjec
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 60 min
Lyman Frank Baum, Jera Ivanc
Režiserka: Yulia Kristoforova
Glasbena pravljica
Čarovnik iz Oza je zgodba o nenavadnem potovanju po deželi Oz, na katerem glavna junakinja Doroteja spozna tri prijatelje, ki se ji pridružijo v iskanju vsevednega, vsevidnega in vsemogočnega čarovnika Oza.
Kritike
Foto: Jaka Varmuž
Kulturnica LGL
Trajanje 45 min
Katarina Planinc
Desetnica  6+
Avtorici priredbe: Luna Pentek in Lucija Trobec
Lutkovna predstava
Predstava o deklici, ki mora od doma in se na poti srečuje s spoznavanjem sveta in sebe, izhaja iz znane in pretresljive arhetipske teme o desetem otroku istega spola, ki mora od hiše. Uprizoritev mlado občinstvo nagovori prek univerzalnih tem samote, strahu, a tudi upanja, poguma in magičnosti, ki jih doživlja deklica, ko se sama znajde na nepredvidljivi poti. Kot samostojni »otrok popotnik« se spoprijema z izzivi odraščanja in oblikovanjem svoje identitete.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Filip Štepec
Oblikovalka prostora in svetlobe: Petra Veber
Gibalno-predmetna predstava
Dežela žalostnih psov(k) je krajina gradnikov sinove identitete, ki jo ključno zaznamujejo različne figure materinstva. Odnos med mamo in sinom se razpira iz različnih perspektiv, ki mu gradijo svojevrsten oltar. Poveličevanje in mitizacija na eni strani se srečujeta s stiskami in tegobami tega za odraščanje temeljnega medčloveškega odnosa.
Kritike
Emil in detektivi, foto: Gregor Gobec
Veliki oder LGL
Trajanje 70 min
Erich Kästner
Režiserka: Ajda Valcl
Odrska detektivka
Ko se Emil Tischbein na železniškem peronu v Neustadtu poslovi od svoje mame, zagotovo niti ne sluti, da se bodo njegove počitnice v Berlinu spremenile v napeto detektivko. Na vlaku mu lopov Grundeis namreč izmakne dragocenih sto štirideset mark in Emil se odloči, da bo denar, ki ga je mama tako težko prislužila, dobil nazaj. Sam samcat zasleduje roparja po neznanem velemestu, in ko se že zdi, da se bo njegov lov klavrno končal, mu na pomoč priskočijo zelo posebni berlinski fantje. S svojimi novimi prijatelji, z malo sreče, veliko srčnosti in – kdo bi si mislil! – z buciko se zgodba razplete tako, kot je najbolj prav.
Kritike
Foto Miha Fras
Veliki oder LGL
Trajanje 45 min
Tajda Lipicer in Giulio Settimo
Gora  6+
Koprodukcija Lutkovno gledališče Ljubljana in Il Rossetti - Stalno gledališče Furlanije Julijske krajine
Režiser: Giulio Settimo
Lutkovna predstava
Predstava govori o nenavadni mali velikanki, ki ji je ime Gora. Bila je tako majhna, da je lahko slišala ptičje petje in zvok piščali. Pripoved sega v čas po brezčasnem času, ko so velikani, vseh vrst, počasi in s premikanjem kamenja preoblikovali veliko ravnino. Zgodba je navdihnjena s staroverstvom oziroma naravoverstvom, kot se je ohranilo v Posočju.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Andy Stanton
Prevajalec: Boštjan Gorenc - Pižama
Lutkovno-dramsko potovanje
Imate radi medvede? Pa balone na vroči zrak? In ladje na jadra z norimi pomorskimi kapitani in žlehtnimi starimi podleži? Pa potovanja okrog in okrog zemlje in spet nazaj? Pa dogodivščine, kjer potrebuješ veliko poguma in še več domišljije?
Kritike
Foto Miha Fras
Veliki oder LGL
Trajanje 40 min
Frane Puntar
Gugalnica  3+
Režiser originalne predstave in režiser priredbe: Edi Majaron
Priredba marionetne predstave iz leta 1978
Deklica se zdolgočaseno guga na gugalnici, medtem ko Medved v bližini pomiva posodo. Prosi ga, da jo močno zaguga, in na gugalnici poleti daleč, v deželo škratov Skakačev – pravih veseljakov. Ko se Deklica vrne, jo Medved ponovno zaguga, a tokrat v napačno smer, da Deklica pristane pri nesrečnih dušah, škratih Nosačih. Deklica nato niha med deželo smeha in deželo stoka in spoznava preproste življenjske resnice. V njih nič ni črno-belo, nič nikoli le veselo ali le žalostno, ampak ta dva svetova v nas obstajata vzporedno in se žogata, kot nekakšna otroška igra, obogatena s pticami v oblakih.
Kritike
Foto Urša Culiberg
Kulturnica LGL
Trajanje 40 min
Režiserka: Jana Nunčič
Lutkovna predstava
Zgodbo Trije, ki si želijo h kralju Magnusa Millsa je ustvarjalna ekipa vzela za izhodiščno točko, s katere se z glavnim junakom Gregorjem, odpravimo na lutkovni vestern, popotovanje po puščavi in odkrivanju tega, kaj si zares želimo.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Trajanje 75 min
po motivih Henrika Ibsena
Koprodukcija z Plexus Polaire (Francija, Norveška)
Režiserki: Yngvild Aspeli, Paola Rizza
Mednarodna koprodukcija
Priznana norveška režiserka Yngvild Aspeli se tokrat na festival Lutke in na oder Cankarjevega doma, kjer smo novembra 2021 lahko občudovali njeno mojstrovino Moby Dick, vrača z uprizoritvijo po besedilu Henrika Ibsena Nora ali Hiša za lutke. Gostovanje je slovenska premiera uprizoritve, v kateri bo v vlogi Nore nastopila prvakinja ansambla Lutkovnega gledališča Ljubljana Maja Kunšič.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Jure Karas
Režiser: Jaka Ivanc
Lutkovna predstava
V središču uprizoritve spremljamo popotovanje dveh najboljših prijateljev – samooklicanih dinozavrov – ter najbolj barvastih in simpatičnih bitij, kar jih je svet kdaj videl: najraje od vsega prepevata pesmi in modrujeta o življenju. Med svojim potovanjem iščeta odgovore na bistvena vprašanja človeštva po tretjem letu starosti: Kaj je to? Kaj tisto tam? Zakaj je sonce? Kako je nastal svet? In kdaj je treba domov? Pa tudi – spet in znova – zakaj?
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Ben Muir
Prevod: Maja Ropret (Jezikovna zadruga Soglasnik)
Grozljiva komedija
Zmes komedije in grozljivke odlikuje dramsko predlogo Kako preživeti apokalipso zombijev, ta se tematsko napaja pri temi, ki najstnike (in odrasle) še posebej dramatično zasleduje in vznemirja: zombiji! Večkrat nagrajena enodejanka dramatika in scenarista Bena Muirja kot pripovedni okvir vzpostavi izobraževanje, ki naj bi mladostnike pripravilo na potencialni prihod teh zloveščih mrtvecev in jih naučilo učinkovitih preživetvenih strategij. Štirje liki – vsi vrhunski strokovnjaki šole preživetja – uporabijo forme predavanja, razprave in demonstracij, ter ob različnih nalogah skupaj z gledalkami in gledalci odkrivajo, kdo je najbolje pripravljen na potencialni črni scenarij.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Leja Jurišić
Avtorja besedila: Miklavž Komelj, Leja Jurišić
Lutkovna predstava
»Kamni prenesejo ideje, kladiva pa ne prenesejo.« (Leja Jurišić) Lutkovna predstava z delovnim naslovom Kamen modrosti v prvi vrsti odpira vprašanje, kako lahko sodobna človeška družba tako pogosto oblikuje posameznika, ki sovraži samega sebe, da je sam svoj največji tekmec, sebi najbolj osovraženi drugi. Kamni, ki v predstavi nastopajo v funkciji lutk in tudi scenografije, simbolizirajo radikalno drugo, tisto, kar se zdi neobvladljivo ali nesprejemljivo – v nas samih in tudi v družbi. Predstava nagovarja osnovnošolce tretje triade.
Kritike
Kdo je napravil Vidku srajčico
Veliki oder LGL
Trajanje 35 min
Eka Vogelnik, Fran Levstik
Režiserka: Eka Vogelnik
Lutkovna predstava
Videk je štiriletni deček, ki živi v številčni družini. Kot najmlajši otrok vedno zadnji dobi srajčico, ki pa je vedno najbolj ponošena. Nekega poletja si jo strga, ker pa so doma revni, zanj nove srajčice ni. Žalosten je in napol nag. Tedaj pa mu pridejo na pomoč živali! Ovčka da volno, pajek stke blago, rak blago razreže, ptiček ga sešije. Videk kmalu dobi prekrasno novo srajčico in ves vesel steče domov, da bi jo pokazal.
Kritike
Foto Gregor Gobec
Arboretum Volčji Potok
Trajanje 45 min
Vida Cerkvenik Bren, Jurij Bobič in igralci
Režiserka: Vida Cerkvenik Bren
Interaktivna predstava v javnem prostoru
V park je priletela petnajstmetrska lutka kita, ki se hrani s kamni, z veseljem pa pogoltne tudi občinstvo. V kitovem trebuhu se bo 33 gledalcev s pomočjo lutk, petja ter žive glasbe podalo v svet sanj – tam se bodo srečali z nenavadnimi bitji, soočili s strahovi iz davnine in prisluhnili kamnom. Predstava navdihnjena z zgodbami in motivi staroselskih kultur odpira vprašanja o odnosu človeka do narave, o naših primarnih strahovih ter o močeh, ki se skrivajo znotraj nas.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Tunel LGL
Trajanje 45 min
William Shakespeare
Macbeth  15+
Režiser in avtor likovne podobe: Matteo Spiazzi
Rjaveča predstava
V naš repertoar kot lutkovno uprizoritev uvrščamo eno najpomembnejših besedil svetovne dramatike, po predstavah Hamlet (2006), Romeo & Julija (2011), Beneški trgovec (2015) in Vihar (2016), še eno delo Williama Shakespearja. Tragedija Macbeth je namenjena občinstvu od 15. leta.
Kritike
Foto Mitja Vasič
Mali oder LGL
Trajanje 45 min
Otfried Preußler
Režiser: Brane Vižintin
Priredba marionetne predstave Jožeta Pengova iz leta 1967
Mala čarovnica je stara šele sto sedemindvajset let ... kar je za njen poklic še zelo malo. V svoji čarovniški hiši sredi gozda živi sama, družbo ji dela krokar Abraksas. Starejše čarovnice se vsako leto na kresno noč zberejo na gori Klek in celo noč plešejo. Mala čarovnica pa je premlada, da bi se plesa udeležila, a se odloči, da se bo vseeno prikradla in se pridružila zabavi. Botra Ropotavza jo razkrije in ker je Mala čarovnica prekršila pravilo, mora v enem letu dokazati, da je lahko »dobra« čarovnica.
Kritike
Foto: Peter Uhan
Veliki oder LGL
Trajanje 50 min
Režiserka in avtorica adaptacije: Ivana Djilas
Dramska predstava po motivih slikanice Bjørna Fredrika Rørvika in Alice Lima de Faria
Kritike
Foto Urša Culiberg
Mali oder LGL
Trajanje 45 min
Enrica Carini in Fabrizio Montecchi
Režiser: Fabrizio Montecchi
Senčna predstava
Družinska predstava o čarovniji narave, hvalnica njeni lepoti, ki nas popelje skozi male čudeže, od zvezdnatega morja do pomladnega zelenja in nas spodbuja k čudenju nad tem čudovitim planetom. Prav prek želje po čudenju predstava nagovarja otroke in odrasle, obravnava naš odnos do narave in se sprašuje, kako bi ga lahko spremenili. Ustvarjalci uprizoritve izhajajo iz očaranosti nad »čudenjem«, ki ga je pionirka podnebnega aktivizma Rachel Carson neizčrpno zagovarjala. Samo tako, je menila, lahko zgradimo novo zavedanje o svetu, našem bivanju v njem ter si skupaj predstavljamo drugačno prihodnost.
Kritike
Foto: Jaka Varmuž
Veliki oder LGL
Trajanje 45 min
Sebastijan Pregelj in Igor Šinkovec
Režiser: Mare Bulc
Lutkovna predstava
Medo in Pujsi sta iz revije Cicido in istoimenskih slikanic skočila še na gledališki oder in zaživela v lutkovni predstavi za najmlajše. Najboljša prijatelja tudi v gledališki uprizoritvi živita skupaj. Njun dom je mala hiška na vrhu stolpnice, pod katero je njuno najljubše otroško igrišče.
Kritike
Medved in mali, foto: Urška Boljkovac
Mali oder LGL
Trajanje 35 min
Katja Gehrmann
Režiser: Ivana Djilas
Lutkovna spletenka
Medved in mali je na videz preprosta zmešnjava. Nekega dne se iz izgubljenega jajca izleže raček, ki že od samega začetka misli, da je medved. Medvedov obraz je namreč prvo, kar zagleda. Za črkami zgodbe in drevesi namišljenega gozda se skriva nekaj izjemno bistvenih vprašanj o sobivanju in sprejemanju drugih. Ali je vse, kar je videti drugače, tudi zares tako drugačno od nas samih? Koliko svojega časa in pozornosti smo pripravljeni nameniti odnosom z drugimi ljudmi?
Kritike
Foto: Voranc Vogel
Mali oder LGL
Trajanje 30 min
Avtor koncepta, dramatizacije in režiser: Benjamin Zajc
Reciklirana lutkovna predstava po motivih A. A. Milneja
Uprizoritev si za svojega protagonista izbere Sivčka, oslička brez repa, ki v svojem domovanju praznuje rojstni dan. V prostoru, polnem predmetov, ki nosijo takšne in drugačne spomine, se počasi začne snovati pustolovščina glavnih junakov znane zbirke zgodb. Pu, Pujsek in Tiger se odpravijo na pot iskanja popolnega darila za svojega prijatelja, za katerega se na prvi pogled zdi, da ničesar ne mara in ničesar noče. In čeprav, kot pravi Tiger, je »včasih težko imeti rad, ko ti manjka, kar je nujno«, druščina strne svoje glave in prek domišljije in sočutja Sivčkovo žalostno pribežališče spremeni v prostor prijateljstva in ljubezni.
Kritike
Misterij sove, foto Jaka Varmuž
Oder pod zvezdami
Trajanje 50 min
Franz Pocci, Célia Houdart
Lutkovno gledališče Ljubljana, TJP – Centre Dramatique National d’Alsace, Strasbourg (Francija)
Režiser: Renaud Herbin
Intermedijska interpretacija Sovjega gradu (1936)
Predstava na oder postavlja miniaturne like iz predstave Sovji grad, ki jo je leta 1936 ustvaril slovenski lutkar Milan Klemenčič. Uveljavljeni francoski režiser Renaud Herbin je navdih za predstavo dobil v fundusu Lutkovnega gledališča Ljubljana, kjer so ga očarale miniaturne lutke pionirja slovenskega lutkarstva. Z uporabo Klemenčičeve lutkovne zapuščine je tako tradicijo na področju lutkovne umetnosti postavil v kontekst sodobnih uprizoritvenih praks. Sodobna francoska pisateljica Célia Houdart je Poccijevo zgodbo, ki se dotika vprašanj preobrazbe, zvijač in prevare, nadgradila v duhu sodobne filozofske pripovedi. Osrednji junak je Vitez Čukolov, začaran v sovo. Človeška podoba mu bo vrnjena šele takrat, ko bo našel nekoga, ki mu bo v želji po uresničevanju želja populil vsa peresa. Naleti na prebrisanega Gašperčka Larifarija, ki si zaželi, da bi postal minister. Začarani vitez ga mora s svojimi peresi ves čas reševati iz zapletenih situacij. Vse dokler ni izpuljeno zadnje pero.
Kritike
Foto: Nika Hölcl
Mali oder LGL
Trajanje 30 min
Po motivih slikanice Joeja Todd-Stantona
Režiserka: Asja Kahrimanović
Lutkovna predstava
Mišek Julijan (2019) je slikanica o samotarskem mišku Julijanu s prestižno nagrado Waterstone ovenčanega pisatelja in ilustratorja Joeja Todd-Stantona. Mišek svoje dneve raje kot v družbi sosedov in drugih prebivalcev svojega okoliša, preživlja sam. In takšno življenje mu je popolnoma všeč. Vse pa se spremeni, ko v njegovo stanovanje povsem po naključju pride lisica.
Kritike
Moč, foto Urška Boljkovac
Vadbenica LGL
Trajanje 60 min
Moč  15+
Avtorja, režiserja in igralca: Jiří Zeman k. g. in Martina Maurič Lazar
Lutkovna miniaturka
Lutkovna miniaturka Moč je svojevrsten lutkovni nokturno, intimna meditacija in kontemplacija o vzvodih družbenih razmerij. Preizprašuje različne motive moči in šibkosti, javnega in zasebnega.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 45 min
Angela Nanetti
Režiser, avtor adaptacije, scenograf: Fabrizio Montecchi
Senčna predstava
»Slišim ga, dedek, slišim ga …« odvrne Toni, ko ga dedek pozove, da zapre oči in prisluhne dihanju češnjevega drevesa. Toni sliši šelestenje listov, ki jih premika veter, sliši ječanje vej, ptičje petje, sliši življenje ...
Kritike
Mojca Pokrajculja, foto: Urška Boljkovac
Mali oder LGL
Trajanje 45 min
Eka in Brina Vogelnik, po ljudskih motivih
Režiserka: Eka Vogelnik
Marionetna predstava
Kritike
Foto Gregor Gobec
Veliki oder LGL
Trajanje 40 min
Julia Donaldson, Axel Scheffler
Režiser: Jaka Ivanc
Lutkovna predstava
Po Zverjascu in Zverjaščku, ki sta premagovala strah v gozdu, polnem plenilcev, in raznih dogodivščinah prav nič zlobne čarovnice v Bi se gnetli na tej metli, je v Lutkovnem gledališču Ljubljana zaživela nova uspešnica svetovno priznane škotske avtorice Julie Donaldson in nemškega ilustratorja Axla Schefflerja Najprisrčnejši velikan. V režiji Jaka Ivanca, dramatizaciji Jureta Karasa in z avtorsko glasbo Davorja Hercega igrivo upodablja bogastvo medsebojne pomoči in nesebičnosti.
Kritike
Nekje drugje, foto Jaka Varmuž
Tunel LGL
Trajanje 40 min
Zala Dobovšek, Nina Šorak, Tin Grabnar, Asja Kahrimanović
Režiser: Tin Grabnar
Animirana pripoved s kredno risbo
Predstava govori o deklici, ki se znajde v osrčju vojne. Skozi njene oči spremljamo spreminjajoče se mesto, polno grozot, nasilja, strahu, a tudi – upanja. Mesto preletavajo grozeča letala, ulice so izpraznjene, hrane na policah v trgovini ni več. Šola je zaprta. In vsake toliko se čisto blizu zaslišijo streli. Njeno okolje se je postopoma spremenilo. Postalo je nevzdržno. Deklica želi oditi v deželo, kjer bi ji lahko bilo lepše. Oditi želi nekam drugam, daleč stran od vojnih grozot. »Zjutraj sem se zbudila, si kot po navadi umila zobe, pojedla zajtrk in odšla v šolo. Vse je bilo kot običajno. In še včeraj sem se na dvorišču igrala s prijateljicami. Zdaj je vse drugače. Na dvorišče ne smem več. Prenevarno je. In ko se zasliši grmenje, moram z mami steči v klet. Tudi svojih prijateljev ne vidim več. In šole je konec. Zaprli so jo.«
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Marko "Mare" Bulc
Avtorji priredbe resnične zgodbe: Marko "Mare" Bulc in soustvarjalci predstave
Lutkovna predstava
Pred časom se je v novicah pojavila nenavadna resnična zgodba o osličku, ki je s kmetije odtaval v gozd in se izgubil. Po neuspešnem iskanju so lastniki oslička opustili upanje, da bi ga še kdaj videli. Čez nekaj mesecev pa so oslička prepoznali na videoposnetku, ki ga je posnel in delil naključni gozdni sprehajalec. Na gozdni jasi je naletel na nenavaden prizor: zagledal je čredo jelenov, katere član je bil tudi izgubljeni osliček. Jeleni so domačo žival očitno posvojili, saj se je med njimi osliček počutil povsem domače.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Mali oder LGL
Trajanje 40 min
Po motivih slikanice Antje Damm
Obisk  4+
Režiserka: Ivana Djilas
Lutkovna predstava
Stari risar živi sam. Nikomur ne odpre vrat in nikoli ne zapusti svojega stanovanjca. Njegovo življenje je posivelo. Nekega dne si iz starega papirja začne izdelovati skodelico. In potem še čajnik in cvetje ... Iz predmetov okoli sebe začne snovati magični domišljijski svet, v katerem ni več tako osamljen. Njegovo sobo prebudijo podobe ljubezni in topline, risar pa končno zbere pogum, da odpre vrata in v svoj dom spusti barve.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Kulturnica LGL
Trajanje 40 min
Hans Christian Andersen
Palčica  3+
Lutkovna predstava
Vse se začne s semenom. In željo, da bi iz njega nekaj zraslo. S skrbjo in pozornostjo seme kmalu vzklije iz zemlje, zraste v cvet in vzcveti. Iz njega pa v svet vstopi majhno bitje, polno vihrave radovednosti. Bitje, ki ni večje kot palec.
Kritike
Peter Pan, foto Jaka Varmuž
Oder pod zvezdami
Trajanje 75 min
Jera Ivanc po istoimenski igri J. M. Barrieja
Peter Pan  5+
Režiserka: Yulia Kristoforova
Dramska predstava
Zgodba o Petru Panu je zgodba o večnem odraščanju. Peter Pan si želi za vselej ostati otrok, saj je prepričan, da nas odraščanje oropa domišljije in postanemo dolgočasni. Gre za eno najbolj znanih in slovitih pravljic na temo odraščanja, spoznavanja novih občutkov in sprejemanja odgovornosti, pri tem pa je obdana z veliko mero čarobnosti in simbolike. Peter Pan se noče postarati, noče niti zrasti, želi si leteti, se bojevati s kapitanom Kljuko in raziskovati deželo Nije. Ta prebrisani in poskočni fant osvaja otroško domišljijo in srca po vsem svetu že več kot sto let, njegova podoba pa je zaživela že v mnogih filmih, muzikalih, predstavah in knjigah.
Kritike
Foto Miha Fras
Veliki oder LGL
Trajanje 50 min
Jasna Žmak
Režiserka: Anđelka Nikolić
Dramska predstava
Pisma z roba gozda je igriva in sodobna zgodba, ki je osredotočena na učenje pisanja in komunikacije.
Kritike
Foto: Borut Bučinel
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 45 min
Nebojša Pop-Tasić
Režiser in koreograf: Sebastjan Starič
Sanjski muzikal
Glasbena predstava nas popelje v poetični svet sanj in igrivih nočnih iluzij, ki se zgodijo »speči« štiričlanski družini pod taktirko nagajive (polne) Lune.
Kritike
Račka, Smrt in tulipan, foto: Miha Fras
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 40 min
Wolf Erlbruch
Režiser: Fabrizio Montecchi
Senčna predstava
Senčno predstavo Račka, Smrt in tulipan je navdahnila slikanica z originalnim naslovom Ente, Tod und Tulpe (2007) nemškega pisatelja in ilustratorja Wolfa Erlbrucha. Njegove slikanice odlikujeta jasno in preprosto oplemenitenje življenjskih dogodkov z rahločutno obzirnostjo ter predelovanje filozofskih tem z lahkotno poetično prozo, ki jo prežema humor. Vedro, rahločutno, a hkrati duhovito nas soočajo s težkimi temami, o katerih otroci radi sprašujejo, odrasli pa se jim večkrat najraje izogibamo.
Kritike
/default/Predstave/reci-reci/reci-reci2.jpg
Oder pod zvezdami
Trajanje 55 min
Jan Rozman k. g., Julia Keren Turbahn k. g.
Produkcija Emanat, koprodukcija Lutkovno gledališče Ljubljana, v sodelovanju s FELD Theater für junges Publikum
Plesna predstava za otroke
Reči so rumene, zelene, rdeče. Lahko so pri miru ali vrteče. Nekatere so zvite v res čudne oblike. Lahko imajo črte, lahko imajo pike. Meni pa so fine, tiste mehke kot blazine. Res veliko je reči, jim ni konca videti! Reči »reči«, če jih vidiš tudi ti!
Kritike
Foto: Urška Boljkovac
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 50 min
Avtorici priredbe: Nika Bezeljak, Maša Radi Buh
Lutkovna predstava po motivih knjig Ingvarja Ambjørnsena
Lutkovna predstava Samson in Roberto: Fjordski razgled je nastala z adaptacijo dveh knjig iz serije Samson in Roberto norveškega pisatelja Ingvarja Ambjørnsena: Dediščina po stricu Rin-Tin-Taju in Vražje vrane, ki sta uvrščeni na predlagani seznam del za slovensko bralno značko prve in druge triade osnovne šole.
Kritike
Foto Urška Boljkovac
Veliki oder LGL
Trajanje 40 min
Svetlana Makarovič
Režiser: Nace Simončič / Brane Vižintin
Lutkovna predstava
Najbolj slavna slovenska marioneta je Sapramiška. Slovenski otroci si ne morejo predstavljati odraščanja brez pravljic Svetlane Makarovič. Po njenih literarnih predlogah so nastale mnoge lutkovne predstave, ki so osvojile mlade gledalce. Prebrisana in hrabra Sapramiška velja za največjo slovensko lutkovno uspešnico. Najbolj znana gledališka uprizoritev je tista, ki je doživela premiero leta 1986 v Lutkovnem gledališču Ljubljana (režija Nace Simončič) in je neprekinjeno na sporedu do danes. Sapramiška je dokaz, da današnje otroke pritegnejo tudi bistveno manj spektakularne reči kot sodobna tehnologija, ki pa so tekstovno in izvedbeno prepričljive.
Kritike
Seansa Bulgakov, foto Miha Fras
Tunel LGL
Trajanje 60 min
Matija Solce
Predmetno-lutkovni brainstorming po motivih Mojstra in Margarete
Seansa Bulgakov je bila premierno uprizorjena kot zaključni del Vražjega triptiha v okviru predstave Mojster in Margareta, zdaj pa je na sporedu kot samostojna predstava.
Kritike
Sprehod po skritih kotičkih Lutkovnega gledališča Ljubljana
Preddverje Velikega odra LGL..
Trajanje 60 min
Voden ogled gledališča ob svetovnem dnevu lutk
Ob svetovnem dnevu lutk vabljeni na voden ogled našega gledališča.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Oder pod zvezdami
Trajanje 105 min
Simona Semenič
Režiser: Mare Bulc
Pustolovska detektivka
Nekega večera, ko se Črt odpravlja spat, zagleda skrivnostno senco, zdi se mu, da vidi zmaja. Ne moti se. Istega večera dvojčka Kaj in Iza najdeta skrivnostni zemljevid, ki ga pokažeta Vidu, Črtovemu najboljšemu prijatelju. In kot bi trenil se štirje enajstletniki znajdejo sredi napete pustolovščine.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Saša Eržen po motivih H. C. Andersena
Režiserka: Yulia Kristoforova
Bajka o ljubezni
Osnovno izhodišče priredbe je prijateljstvo med Gerdo in Kajem, ki prehaja od začetne otroške brezskrbnosti in naivnosti skozi preizkušnje različnih življenjskih situacij do zrelosti in globljega razumevanja ljubezni. Ta prehod simbolizira »utelešenje« naše duše in njen razvoj k celovitosti skozi življenje – je »zreljenje« oziroma uravnovešenje moškega in ženskega načela našega bivanja. Gerda se tako na poti, ki simbolizira odraščanje, znajde v različnih situacijah, ki so manifestacija njenih notranjih ovir in strahov, ki jih mora premagati. Da bi našla Kaja, potuje skozi štiri letne čase in srečuje protagoniste, od katerih vsak pomeni svojevrsten izziv. Skozi izkušnje pozabe, nadomestka, zanikanja in nemoči se prebije do svojega opolnomočenja, narava pa je tista, ki jo na tej poti spremlja, usmerja, vodi in podpira.
Kritike
Sovica Oka, foto Jaka Varmuž
Veliki oder LGL
Trajanje 45 min
Svetlana Makarovič
Režiser: Brane Vižintin
Marionetna predstava
Sovica Oka, ki s svojo preprosto dramaturgijo in iskrivimi dialogi posega v svet otroške igre, domišljije, muhavosti in domišljavosti, je prvo besedilo Svetlane Makarovič za otroke, uprizorjeno v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Svetlana Makarovič je ustvarila prisrčno, ljubeznivo in poetično zgodbo o mali, kapriciozni sovici Oki, ki se odloči, da ne bo več navadna, nočna ptica, temveč dnevna sova. Luna jo sicer želi pregovoriti, a nič ne pomaga. Zjutraj, ko sovja družina zleze v posteljo, si Oka natakne sončna očala in razposajeno poleti v beli dan. Na svojem preletavanju sreča vrsto živali ... Sledijo dogodivščine – tudi nevarne!
Kritike
Škrt škrt kra čof!, foto Jaka Varmuž
Mali oder LGL
Trajanje 40 min
Kitty Crowther
Režiserka: Ivana Djilas
Lutkovna predstava
Škrt škrt kra čof! je nežna pravljica za najmlajše, kjer se prepletajo močna čustva in bogata domišljija. Žabec Jerko se boji iti spat. Kaj je ta zvok – škrt škrt kra čof – ki se sliši pod njegovo posteljo? Jerkov oče ga poskuša prepričati, da ni ničesar, česar bi se moral bati. Vse dokler se sam ne uleže v posteljo in tudi njega zbudi skrivnostni zvok noči.
Kritike
Foto Borut Bučinel
Tunel LGL
Trajanje 45 min
Agota Kristof
Režiserka: Mia Skrbinac
Lutkovna predstava
Zgodba o dvojčkih, ki v boju za fizično in čustveno preživetje krepita svoje telo in um, s tem pa postajata vse bolj brezbrižna in apatična, slika poetično sliko ljubezni, vojne, identitete in (kolektivne) travme.
Kritike
Štiri črne mravljice, foto: Urška Boljkovac
Mali oder LGL
Trajanje 35 min
Anja Štefan
Režiserka: Martina Maurič Lazar
Lutkovna predstava
Štiri črne mravljice je zbirka kratkih prilik o štirih mravljicah, v katerih je vsega ravno prav – poezije, humorja, ritma, besed, rim, topline in modrosti. Polne so drobnih užitkov in duhovitih prigod, ki porajajo meditativne razmisleke in prebujajo z bistroumno poanto. Kaj srečajo mravljice, ko se odpravijo v medvedji brlog, da bi srečale medveda? Medveda ne, pač pa pamet.
Kritike
Štirje muzikanti
Veliki oder LGL
Trajanje 50 min
Matija Solce
Režiser: Matija Solce
Lutkovna predstava
Znana ljudska pravljica o bremenskih godcih je bila uveljavljenemu lutkovnemu ustvarjalcu Matiji Solcetu izhodišče za živahno in prijazno glasbeno-lutkovno predstavo. Štiri živali se, tako kot v znani pravljici, odpravijo na pot in v mestu presenetijo ljudi s svojo glasbo.
Kritike
Tajno društvo PGC, Foto: Urška Boljkovac
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 80 min
Anton Ingolič, Nebojša Pop Tasić
Režiser: Marko Bulc - Mare
Dramska predstava
Tajno društvo PGC je legendarno zimzeleno besedilo, otroška klasika. Nastalo je leta 1958 izpod peresa slovenskega pisatelja Antona Ingoliča, enega prvih avtorjev, ki je po vojni črpal iz resničnega življenja mladih in v njihovih nevsakdanjih dogodivščinah obravnaval njihove probleme. S priljubljenim in znamenitim tajnim društvom Pingoclavulusom oziroma krajše PGC-jem so odraščale različne generacije otrok, prvič pa je Tajno društvo PGC v sodobni interpretaciji zaživelo tudi na našem odru.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Kulturnica LGL
Trajanje 75 min
Matija Solce
Temnica  15+
Režiser, avtor adaptacije, avtor glasbe: Matija Solce
Predmetno gledališče
Predmetno-glasbeni kabaret, narejen po motivih Stanovitnega kositrnega vojaka Hansa Christiana Andersena, ki velja za eno njegovih najbolj znanih zgodb, pa tudi njegovo prvo, ki ni temeljila na literarnem vzoru ali ljudski pravljici. Tako označuje začetek avtorjevega izvirnega ustvarjalnega obdobja. Napisana je bila pred skoraj 200 leti in je doživela številne adaptacije, od baletnih do filmskih.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Oder pod zvezdami
Trajanje 60 min
Tin Grabnar, Tjaša Bertoncelj
Tihožitje  15+
Režiser: Tin Grabnar
Devet poskusov, kako ohraniti življenje
Lutkovna predstava za odrasle Tihožitje naslavlja težko ulovljivo vprašanje pojava življenja. Z radikalnimi uprizoritvenimi pristopi skuša režiser Tin Grabnar skupaj s soustvarjalci razumeti tisto, kar nas dela žive. Kaj je tista notranja sila, ki ji pravimo življenje? Kako razumeti pojav obstoja in kako razumeti njegovo nasprotje – smrt? Z raziskovanjem tega vprašanja se vzpostavlja senzibilen uprizoritveni jezik, ki naslavlja temeljna filozofska vprašanja bivanja, hkrati pa v občinstvu poizkuša vzbuditi spoštovanje do vsega tistega, čemur pravimo, da je živo.
Kritike
Foto Jaka Varmuž
Mali oder LGL
Trajanje 35 min
Peter Svetina
Režiserka, avtorica adaptacije: Nika Bezeljak
Ugledališčena poezija
Timbuktu je tam, kjer se spečeš, pa ti kakšna roka ponudi obkladek prej, ko rečeš ajs!
Kritike
Tjulenj, foto Jaka Varmuž
Veliki oder LGL
Trajanje 55 min
Matija Solce
Tjulenj  3+
Režiser in avtor glasbe: Matija Solce
Laponske povedke v glasbi in papirju
Vsak človek, vsaka žival in vsaka stvar ima dušo. To razumejo predvsem nam nerazumljiva, pozabljena, a še vedno živeča ljudstva, ki v rokah držijo niti obstanka kolektivnega nezavednega kulturnega spomina. Predstava sloni na motivih laponskih pripovedi in ljudskega izročila izginjajoče kulture. Od njih lahko izvemo in se ob njih zavemo, da obstajajo tudi drugačni načini komunikacije, kot je jezik.
Kritike
Foto Miha Fras
Oder pod zvezdami
Trajanje 40 min
Tin Grabnar in Ajda Rooss
Avtor koncepta in režiser: Tin Grabnar
Hiperrealistična miniaturka
V prizadevanju za gospodarsko rast in širitev bivanjskega prostora smo rekam v preteklosti odvzemali naravni prostor, jih utesnjevali v ozke struge, prepričani, da jih lahko nadzorujemo. A stisnjena reka pridobi moč in hitrost. Ob vse pogostejših ekstremnih padavinah, ki jih prinašajo podnebne spremembe, reka neizprosno zahteva svoj prostor nazaj – in nas opominja, da narava sledi svojim zakonitostim.
Kritike
Foto Mitja Vasič
Šentjakobski oder LGL
Trajanje 50 min
Miha Golob
Tunel  5+
Gledališče materiala
Tunel je nenavadna predstava, ki išče udobje v temi in svetlobo odmerja kot slastno sladico. Sprva se zdi, da je svetlobo mogoče nadzorovati, teme – neznane, nevarne – pa ne. Vendar se v predstavi situacija kaj kmalu obrne – z žličko poguma in ščepcem sodelovanja lahko brez skrbi uživamo v temi, kot si jo po mili volji sami odmerjamo.
Kritike
Turlututu, foto: Urška Boljkovac
Sladki oder
Trajanje 35 min
Hervé Tullet
Turlututu  2+
Lutkovno gledališče Ljubljana in Centre de Créations pour l'Enfance Tinqueux (FR)
Režiser: Matija Solce
Miniaturka iz kovčka
Lutkovna miniaturka iz kovčka za najmlajše (2+) temelji na dogodivščinah Turlututuja, lika, ki ga že več let razvija priznani francoski ilustrator in avtor Hervé Tullet. Turlututu je živahen, dinamičen, navihan in prisrčen lik, ki iz slikanice prestopi na oder in se takoj izgubi. Na poti iskanja se gledalci znajdejo v domišljijskem svetu, kjer se začnejo dogajati čudežne gledališke stvari. Otroci postanejo aktivni akterji predstave, v kateri z režijskimi, interpretacijskimi in tehničnimi domislicami zaživi lutkovnost v vsej svoji razsežnosti.
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Susanna Mattiangeli
Prevajalka: Dušanka Zabukovec
Predmetna predstava
Šolska vrata se odprejo in z rumeno rutko okoli vratu prvič vstopimo v prazno učilnico. Nov svet, ki ga počasi polni domišljija. Kaj vse se bo tu zgodilo in kdo bomo postali, ko bomo čez nekaj let zapustili ta prostor? Učilnica je polna stolov in klopi. Na steni je ogromna zelena tabla. Nad tablo pa tiktaka ura, ki naznanja, da bo v učilnico čez nekaj trenutkov vstopila – učiteljica!
Kritike
Foto: Urška Boljkovac
Oder pod zvezdami
Trajanje 45 min
Jera Ivanc
Režiser: Jakub Maksymov
Lutkovna predstava
Mila, glavna junakinja novega slovenskega lutkovnega dramskega besedila, se z očetom in mamo pripelje na obisk k babici, ki ima danes rojstni dan. Ampak – ojoj! – kovček z darili so pozabili na železniški postaji, torto pa doma v hladilniku. Oče in mama se poženeta v lov za pozabljenimi rojstnodnevnimi pritiklinami, Mila pa je prepuščena svoji iznajdljivosti in domišljiji. Sklene, da bo torto spekla sama, in pustolovščina se začne. Knjiga receptov, padec z jablane v naročje dedkovih spominov, obisk glasnega kokošnjaka, temačne podstrehe in starega čebelnjaka so zabavne postaje na Milini poti do sladkega cilja. In hkrati priložnosti za raziskovanje okolja, narave, družbe, spominov.
Kritike
/default/lutkovni-muzej/lutIMG_3463_1.jpg
Preddverje Malega odra LGL
Trajanje 60 min
Ogled predstave in voden ogled Lutkovnega muzeja
Program Z odra v muzej vas najprej vabi na predstavo v Lutkovno gledališče Ljubljana, potem pa še na ogled Lutkovnega muzeja, ki je našel prostore na Ljubljanskem gradu.
Kritike
Zajčkova hišica, foto Jaka Varmuž
Mali oder LGL
Trajanje 35 min
Anja Štefan
Režiserka: Martina Maurič Lazar
Lutkovna predstava
Kritike
Ilustracija Matija Medved
Ivan Cankar
Režiser: Jernej Potočan
Predmetno gledališče
Cankarjev junak Šimen Sirotnik je delavec, ki je vse življenje delal za dobrobit drugih in se ob koncu življenja, izmučen in odpisan, odpravi na poslednji križev pot po krajinah sistemske ignorance. Lepega dne, ko ga odpustijo, se – v nasprotju z njegovim politično bolj osveščenim literarnim »bratom dvojčkom«, Hlapcem Jernejem – odzove s sprijaznjenjem. Kljub temu da Šimen Sirotnik ne išče svoje pravice, se v iskanju zadnjega ležišča zatakne v kolesje birokracije, ki mu onemogoča izpolnitev zadnje želje.
Kritike
Zverjasec, foto: Urška Boljkovac
Veliki oder LGL
Trajanje 40 min
Julia Donaldson, Axel Scheffler
Zverjasec  3+
Režiser: Jaka Ivanc
Lutkovna predstava
Miška je lačna. Lakoto ji, tako kot vsaki miški, najbolje potešijo lešniki. Takšni najslajši, ki rasejo v gozdu. Gozd pa je poln najrazličnejših lačnih plenilcev. Tu je prihuljena in zvita lisica, pametna in samozavestna sova ter zapeljiva in vitka kača – vse bi jo rade za večerjo. Da bi se jih rešila uporabi domišljijo in pamet. Izmisli si zverjasca: „Ima postrani kremplje, grozne obrvi, čekane, pomarančne oči, črn jezik v gobcu …, najraje pa je lisice na žaru, sladoled, namočen v sovjem soku, in pražene kače.“ Lisica, sova in kača se prestrašijo in hitro najdejo takšno ali drugačno opravilo, češ da se jim mudi domov. V resnici pa jih je strah. Že se zazdi, da je miški uspelo prelisičiti živali, ko se v zgodbi zgodi nov preobrat. Pred miško stoji pravi zverjasec – prav takšen kot ga je oblikovala v svoji domišljiji. Torej resnično obstaja? In zelo zelo je lačen. Bo miška dovolj iznajdljiva, da bo ugnala tudi njega?
Kritike
Zverjašček, foto: Miha Fras
Veliki oder LGL
Trajanje 40 min
Julia Donaldson, Axel Scheffler
Režiser: Jaka Ivanc
Lutkovna predstava
Zverjašček je nadaljevanje Zverjasca, velike uspešnice Lutkovnega gledališča Ljubljana, ki je bila premierno uprizorjena aprila 2013. Obe slikanici je napisala angleška avtorica Julia Donaldson. Zverjasec (The Gruffalo, 1999) je pravi mednarodni založniški fenomen, saj je bil preveden v 50 jezikov, po vsem svetu pa so ga prodali v več kot štirih milijonih izvodov. Zverjašček (The Gruffalo's Child) je njegovo nadaljevanje, izšel je leta 2004 in ni prav nič manj slaven in znan od predhodnika.
Kritike
Zvezdica Zaspanka
Mali oder LGL
Trajanje 60 min
Frane Milčinski – Ježek
Režiser: (Jože Pengov), Matjaž Loboda
Lutkotečna predstava
Zvezdica Zaspanka – radijska igra, slikanica, film in lutkovna predstava – je poetična zgodba o ljubezni in srčnosti. Pripoveduje o zaspani zvezdici, ki z zamujanjem v službo na nebu povzroča veliko zmedo. Boter Meseček jo za kazen pošlje na zemljo, tam pa živi strašni razbojnik Ceferin, ki ima kamen namesto srca.
Kritike